Trawy ozdobne – jakie mają zalety?

Wieloletnie trawy ozdobne, małe oraz duże, pozwolą osiągnąć w ogrodzie rezultaty dzikości oraz naturalności. Mają szerokie wykorzystanie: zdobią rabatki, skalniaki, obrzeża powierzchni, brzegi oczek wodnych, niewielką architekturę, natomiast również wyodrębnione miejsca na skwerze. Kolorowe trawy ozdobne ładnie kontrastują z krzewami oraz bylinami o dekoracyjnych liściach. Rzeczywiście pasują do ogrodu każdego rodzaju. Jak uprawiać oraz stosować konkretne rodzaje?

Jakie trawy ozdobne dobrać?

Trawy ozdobne cieszą się wielką sławą pośród miłośników ogrodnictwa. Teraz jeszcze powszechniej można je napotkać w przyległych ogrodach. Są proste oraz niewymagające w uprawie, dobrze łączą się z pozostałymi roślinami, nawet takimi jak wrzosy lub iglaki. Trawy ozdobne fascynują nie jedynie własnym pięknym wyglądem i rozmaitością, jednak również odpornością na niesprzyjające wymogi środowiskowe i elementy powietrzne. Do najpopularniejszych oraz najchętniej kupowanych traw ozdobnych kwalifikuje się m.in. miskant chiński, jaki może pochwalić się licznymi odmianami.

Czemu należałoby dobrać trawy ozdobne?

Rozpiętość roślin dekoracyjnych, którymi możemy obsadzić własny ogród jest tak wielka, iż ciężko podjąć właściwą decyzję. Należałoby zastanowić się nad zakupem wyselekcjonowanego rodzaju traw ozdobnych z paru powodów. Po pierwsze, w większości wypadków są to rośliny, jakie nie mają specjalnych oczekiwań glebowych. Jeżeli dobrze dopasujemy rodzaj do wymogów siedliskowych, z pewnością łatwo utrzymamy go w doskonałym stanie bez potrzeby wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trawy ozdobne są bardzo wytrzymałe na suszę oraz wiatr, mogą dostosować się w dosyć niekorzystnych warunkach, natomiast ich możliwość do regeneracji wzbudza szacunek. Sekret tkwi w tymże, iż identycznie jak w wypadku normalnej murawy, strefa wzrostu traw ozdobnych kryje się przy bazie rośliny, odrasta zatem choćby po skróceniu wierzchołków.

Trawy ozdobne – zalety

Ozdobne trawy do ogrodu to jedne spośród najmniej uciążliwych roślin, jakie można sobie wyobrazić. Jeżeli jedynie posadzimy je na właściwym miejscu oraz zagwarantujemy im odpowiedni typ gleby, staną się długimi oraz mało wymagającymi lokatorami przyległych ogródków. Większość rodzajów z racji pochodzenia z ciepłych krajów dobrze znosi suszę. Trawy są też mało podatne na dolegliwości oraz szkodniki. Jedyne czynności ogrodnicze, jakie należy przy nich zrobić, to skrócenie przedwczesną wiosną, jednorazowe nawiezienie w czasie sezonu wegetacyjnego i potencjalne uchronienie przed zimowymi chłodami bardziej podatnych rodzajów.